Darsana

 
 
 
 
 
 

Ajurvéda a Imunita

Imunita je pojem, ktorý sa v ajurvéde vysvetľuje v rámci viacerých konceptov. Najdôležitejšie z nich sú „Bala“ alebo koncept sily, “Vyadhi Kshamathwa“ alebo koncept odolnosti voči chorobám a „Ojas“ alebo koncept najvyššej vitality a imunity.

Koncept „Bala“ vysvetľuje schopnosť imunitného systému sa opraviť, vyživovať sa a byť efektívny v prevencii chorôb, koncept „Vyadhi Kshamatwa“ vysvetľuje schopnosť systému bojovať proti patogénom, ktoré spôsobujú ochorenia. Prvý koncept je výsledkom celkovej rovnováhy telesných funkcií, tkanív, trávenia a vylučovania, druhý koncept zobrazuje funkciu nášho imunitného systému a regeneráciu po kontakte s patogénnymi organizmami.

Tretí spomínaný koncept „Ojas“ vysvetľuje priame prepojenie medzi trávením a imunitou.

Ojas je konečný produkt fyziologickej premeny, ktorá sa odohráva v našom tele ako súčasť výživovacieho procesu tkanív. Sedem vrstiev tkanív sa vyživuje jedna po druhej v dôsledku správne fungujúcich metabolických procesov a výsledkom tohto procesu je Ojas – naša celková imunita, vitalilta a odolnosť.

Avšak funkcia Ojasu sa nevysvetľuje iba ako odolnosť voči chorobám, ale znamená aj odolnosť voči akejkoľvek forme nepriaznivej fyzickej, mentálnej alebo environmentálnej zmene, ktorá by za normálnych okolností viedla k nerovnováhe alebo až k chorobe, no vďaka prítomnosti dostatku kvalitného Ojasu v organizme, sa s tými zmenami organizmus účinne vysporiada. Dôležitú rolu v budovaní imunity má aj stav mysle a emócií. Akékoľvek narušenie v pránickom a mentálnom obale má priamy plyv na zdanlivo dobre fungujúce fyzické telo. Pre skutočne holistický koncept imunity by sme mali spojiť chápanie všetkých oblastí spomenutých vyššie, pretože schopnosť vydržať zmeny sa dá rozvíjať iba udržiavaním rovnovážneho stavu v tele, mysli a duši.

Preventívny aspekt funkcie imunity súvisí hlavne s naším tráviacim systémom. V ajurvéde platí jednoznačný preventívno-liečebný protokol, ktorý zahŕňa správnu diétu, zdravý životný štýl a užívanie herbálnych medicín. Užívanie medicín je až na treťom mieste, najprv by sme mali dbať naozaj dôraz na našu diétu, t.j. vhodnú zdravú stravu a harmonický životný štýl v súlade s našou konštitúciou, vekom, biorytmom a v našom aktuálnom klimatickom pásme.

O strave sme si už veľa krát písali, ale v skratke, našej imunite, teda k budovaniu dostatku kvalitného Ojasu, jednoznačne prospieva zdravá, čerstvá, lokálna, organická strava, ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny, mliečne výrobky, orechy, byliny, koreniny. Mäso a živočíšne produkty, okrem kvalitného mlieka, ghí masla a medu, sú naozaj na posledných miestach v rebríčku a iba v prípade, ak si to náš zdravotný stav skutočne vyžaduje (pri zoslabnutí, rekonvalescencii, nízkej váhe a nedostatku určitých látok a pod). Všetko zdravé, čo potrebujeme nám poskytuje sama príroda.

Procesované, akýmkoľvek spôsobom umelo upravované potraviny a polotovary sú škodlivé, patria sem trvanlivé, mrazené, konzervované, instatné potraviny obsahujúce veľa konzervantov, farbív a aditív, ktoré sú pre organizmus ťažko stráviteľné a menia sa v tráviacom trakte počas (ne)trávenia na toxíny ohrozujúce naše zdravie. Následkom čoho je znížená prirodzená schopnosť a inteligencia organizmu sa chrániť pred vstupom patogénov z externého prostredia, čiže oslabená imunita. Nekvalitné potraviny, resp. nevhodne spracované potraviny môžu byť dôvodom rôznych potravinových intolerancií až alergií. Každá nerovnováha resp až choroba v tráviacom systéme znižuje imunitu, pretože narúšajú spomínaný proces vyživovania organizmu, ktorého výsledkom je odolnosť.

Ďalšími faktormi, ktoré okrem slabej výživy a životného štýlu znižujú množstvo a kvalitu Ojasu sú:
nadmerná stimulácia zmyslových orgánov a zmyslov (zrak, čuch, sluch, chuť, dotyk), prijímanie negatívnych podnetov z externého prostredia, stres, už prítomné rozvinuté ochorenia, nadmerné fyzické vyčerpávanie sa akéhokoľvek druhu, nedostatok spánku a pohybu, dlhodobá expozícia znečistenému vnútornému aj vonkajšiemu prostrediu, užívanie liekov, drog, cigariet, alkoholu, negatívny stav mysle, toxické emócie a vzťahy a pod. V súvislosti s tým, Ajurvéda pripomína ďaľší koncept “prajnaparadha” ktorý sa prekladá ako “ignorácia alebo priestupok voči múdrosti”. Inak povedané, vieme, že nemáme niečo robiť, a aj napriek tomu to robíme...a to je zárodok vzniku problémov a ochorení.

Základné ukazovatele zdravia si môžete jednoducho odsledovať na sebe na základe týchto nenáročných pozorovaní: každé ráno, keď sa zobudíte, zamyslite sa nad sebou - ako sa cítite fyzicky aj mentálne. Odsledujte si, či máte: dobrý hlboký spánok, pociťujete hlad, vaše trávenie a vylučovanie odpadu funguje denne a pravidelne,   pociťujete celkovú ľahkosť v tele bez bolesti a jasnú s-pokojnú myseľ. Ak zistíte, že niektoré z uvedeného nefunguje správne, je vhodné pristúpiť k opatreniam, ktoré tomu pomôžu. Napr. odľahčenie stravy, krátky detox, monodiéta s kitchari, každodenný pohyb, pobyt na vzduchu a slnku sú takisto liečivé, príjem pozitívnych vnemov z vonkajšieho prostredia, pozitívne myšlienky, príroda a pod. Veľmi pomáha pravidelný denný režim (dinacharya) a jeho prispôsobenie ročným seźonam (ritucharya). Jóga, pranajáma, meditácie čistia kanály subtílneho tela a výrazne vplývajú na stav toho hrubohmotného fyzického.

Ak si chcete prečítať viac informácii o očiste organizmu a pod, nájdete ich na našej stránke v Článkoch o ajurvéde http://darsana.sk/clanky-o-ajurvede-134.html

Mili priatela, pozdravujeme vás, namaste