Darsana

 
 
 
 
 
 

Ajurvéda a Imunita

Imunita je pojem, ktorý sa v ajurvéde vysvetľuje v rámci viacerých konceptov. Najdôležitejšie z nich sú „Bala“ alebo koncept sily, “Vyadhi Kshamathwa“ alebo koncept odolnosti voči chorobám a „Ojas“ alebo koncept najvyššej vitality a imunity.

Koncept „Bala“ vysvetľuje schopnosť imunitného systému sa opraviť, vyživovať sa a byť efektívny v prevencii chorôb, koncept „Vyadhi Kshamatwa“ vysvetľuje schopnosť systému bojovať proti patogénom, ktoré spôsobujú ochorenia. Prvý koncept je výsledkom celkovej rovnováhy telesných funkcií, tkanív, trávenia a vylučovania, druhý koncept zobrazuje funkciu nášho imunitného systému a regeneráciu po kontakte s patogénnymi organizmami.

Tretí spomínaný koncept „Ojas“ vysvetľuje priame prepojenie medzi trávením a imunitou.

Ojas je konečný produkt fyziologickej premeny, ktorá sa odohráva v našom tele ako súčasť výživovacieho procesu tkanív. Sedem vrstiev tkanív sa vyživuje jedna po druhej v dôsledku správne fungujúcich metabolických procesov a výsledkom tohto procesu je Ojas – naša celková imunita, vitalilta a odolnosť.

Avšak funkcia Ojasu sa nevysvetľuje iba ako odolnosť voči chorobám, ale znamená aj odolnosť voči akejkoľvek forme nepriaznivej fyzickej, mentálnej alebo environmentálnej zmene, ktorá by za normálnych okolností viedla k nerovnováhe alebo až k chorobe, no vďaka prítomnosti dostatku kvalitného Ojasu v organizme, sa s tými zmenami organizmus účinne vysporiada. Dôležitú rolu v budovaní imunity má aj stav mysle a emócií. Akékoľvek narušenie v pránickom a mentálnom obale má priamy plyv na zdanlivo dobre fungujúce fyzické telo. Pre skutočne holistický koncept imunity by sme mali spojiť chápanie všetkých oblastí spomenutých vyššie, pretože schopnosť vydržať zmeny sa dá rozvíjať iba udržiavaním rovnovážneho stavu v tele, mysli a duši.

Preventívny aspekt funkcie imunity súvisí hlavne s naším tráviacim systémom. V ajurvéde platí jednoznačný preventívno-liečebný protokol, ktorý zahŕňa správnu diétu, zdravý životný štýl a užívanie herbálnych medicín. Užívanie medicín je až na treťom mieste, najprv by sme mali dbať naozaj dôraz na našu diétu, t.j. vhodnú zdravú stravu a harmonický životný štýl v súlade s našou konštitúciou, vekom, biorytmom a v našom aktuálnom klimatickom pásme.

O strave sme si už veľa krát písali, ale v skratke, našej imunite, teda k budovaniu dostatku kvalitného Ojasu, jednoznačne prospieva zdravá, čerstvá, lokálna, organická strava, ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny, mliečne výrobky, orechy, byliny, koreniny. Mäso a živočíšne produkty, okrem kvalitného mlieka, ghí masla a medu, sú naozaj na posledných miestach v rebríčku a iba v prípade, ak si to náš zdravotný stav skutočne vyžaduje (pri zoslabnutí, rekonvalescencii, nízkej váhe a nedostatku určitých látok a pod). Všetko zdravé, čo potrebujeme nám poskytuje sama príroda.

Procesované, akýmkoľvek spôsobom umelo upravované potraviny a polotovary sú škodlivé, patria sem trvanlivé, mrazené, konzervované, instatné potraviny obsahujúce veľa konzervantov, farbív a aditív, ktoré sú pre organizmus ťažko stráviteľné a menia sa v tráviacom trakte počas (ne)trávenia na toxíny ohrozujúce naše zdravie. Následkom čoho je znížená prirodzená schopnosť a inteligencia organizmu sa chrániť pred vstupom patogénov z externého prostredia, čiže oslabená imunita. Nekvalitné potraviny, resp. nevhodne spracované potraviny môžu byť dôvodom rôznych potravinových intolerancií až alergií. Každá nerovnováha resp až choroba v tráviacom systéme znižuje imunitu, pretože narúšajú spomínaný proces vyživovania organizmu, ktorého výsledkom je odolnosť.

Ďalšími faktormi, ktoré okrem slabej výživy a životného štýlu znižujú množstvo a kvalitu Ojasu sú:
nadmerná stimulácia zmyslových orgánov a zmyslov (zrak, čuch, sluch, chuť, dotyk), prijímanie negatívnych podnetov z externého prostredia, stres, už prítomné rozvinuté ochorenia, nadmerné fyzické vyčerpávanie sa akéhokoľvek druhu, nedostatok spánku a pohybu, dlhodobá expozícia znečistenému vnútornému aj vonkajšiemu prostrediu, užívanie liekov, drog, cigariet, alkoholu, negatívny stav mysle, toxické emócie a vzťahy a pod. V súvislosti s tým, Ajurvéda pripomína ďaľší koncept “prajnaparadha” ktorý sa prekladá ako “ignorácia alebo priestupok voči múdrosti”. Inak povedané, vieme, že nemáme niečo robiť, a aj napriek tomu to robíme...a to je zárodok vzniku problémov a ochorení.

Základné ukazovatele zdravia si môžete jednoducho odsledovať na sebe na základe týchto nenáročných pozorovaní: každé ráno, keď sa zobudíte, zamyslite sa nad sebou - ako sa cítite fyzicky aj mentálne. Odsledujte si, či máte: dobrý hlboký spánok, pociťujete hlad, vaše trávenie a vylučovanie odpadu funguje denne a pravidelne, pociťujete celkovú ľahkosť v tele bez bolesti a jasnú s-pokojnú myseľ.

Ak zistíte, že niektoré z uvedeného nefunguje správne, je vhodné pristúpiť k opatreniam, ktoré tomu pomôžu. Napr. odľahčenie stravy, krátky detox, monodiéta s kitchari, každodenný pohyb, pobyt na vzduchu a slnku sú takisto liečivé, príjem pozitívnych vnemov z vonkajšieho prostredia, pozitívne myšlienky, príroda a pod. Veľmi pomáha pravidelný denný režim (dinacharya) a jeho prispôsobenie ročným seźonam (ritucharya). Jóga, pranajáma, meditácie čistia kanály subtílneho tela a výrazne vplývajú na stav toho hrubohmotného fyzického.

Ak si chcete prečítať viac informácii o očiste organizmu a pod, nájdete ich na našej stránke v Článkoch o ajurvéde http://darsana.sk/clanky-o-ajurvede-134.html


Posilnenie imunity

Používajte tieto liečivé byliny a koreniny, ktoré priaznivo pôsobia na imunitu:

Tulsi – vďaka svojim liečivým účinkom, je tulsi (známa ako Holy tulsi – Bazalka posvätná)  jedna z najdôležitejších bylín používaných v ajurvédskej medicíne. Môžete ju užívať vo forme kapsúl a čajov, aj s inými bylinami,  alebo pokiaľ máte čerstvé listy, môžete len žuť niekoľko listov na lačný žalúdok. Tulsi pôsobí antimikrobiálne a protizápalovo, posilňuje imunitu proti patogénom, najmä tým, ktoré spôsobujú infekcie dýchacích ciest a krku.

Zázvor - zázvor sa v ajurvéde používa ako bežná liečivo a ingrediencia  pri varení. Zázvor je bohatý na antibakteriálne a protizápalové vlastnosti a používa sa ako bežný domáci prostriedok proti kašľu a prechladnutiu vo forme čaju alebo mix korení vo forme masaly. Prirodzene posilňuje imunitu. Ale ak máte veľa telesného tepla alebo ste dominantná pitta konštitúcia, zázvor užívajte opatrne a najmä nie v lete.

Kurkuma - kurkuma je takisto veľmi významné korenie a medicína zároveň, ktorú by mal mať každý z nás v domácnosti. Má široké spektrum účinkov, používa na liečbu zranení až po obnovu normálnej funkcie orgánov. Zmierňuje bolesti, má antibiotický účinok, pôsobí proti zápalom, prevencia tumorov a rakoviny, normalizuje imunitný systém, tlmí bunečné starnutie, tlmí lokálne infekcie, normalizuje trávenie, stimuluje pečeň a žlčník, stimuluje tvorbu žlče, vracia tkanivám stabilitu atd´.

Giloy alebo guduchi - giloy je imunomodulačná ajurvédska  medicínska bylina, ktorá sa tiež nazýva „ájurvédska bylina nesmrteľnosti“. Giloy je účinný antioxidant, ktorý pomáha pri detoxikácii organizmu a znižuje aktivitu voľných radikálov. Bylina Guduchi je tiež bohatá na antimikrobiálne vlastnosti a používa sa pri rôznych ajurvédskych liečebných postupoch.

Ashwagandha - ashwagandha je ďalšia ajurvédska bylina, ktorá má široký záber účinkov.  Je vhodná pre telesné aj duševné zdravie. Ashwagandha môže pomôcť ľuďom so stresom, úzkosťou alebo nespavosťou, pretože pomáha upokojiť myseľ a udržuje ju zdravú. Je tiež bohatá na antioxidanty, pomáha pri posilňovaní imunity a budovanie energie a ojasu

Recepty na podporu trávenia a imunity:

- bylinný čaj na imunitu: tulsi, škorica, čierne korenie, sušený zázvor a kurkuma – z každého cca rovnaké množstvo cca pol lyžičky na liter, povariť spolu 5 min.  piť 1-2x denne

- podpora imunity - zmiešať rovnaké množstvo kardamónu (drvený zo semiačok alebo už v prášku), škorice a sušeného zázvoru. 3 gr (cca polka lyžice) zmiešať s domácim medom alebo s ghí. Užívať toto množstvo 2 x denne hodinu pred jedlom, t.j. pred obedom a pred večerou.

- denné užívanie bylinného džemu Chyavanprash - antioxidačný bylinný džem pre posilnenie imunitného systému, zvyšuje odolnosť organizmu a dodáva energiu,  priaznivo pôsobí na žalúdočnú a črevnú činnosť, Podporuje správnu činnosť pečene a močového ústrojenstva,  zlepšuje pamäť a osviežuje myseľ

- zlaté mlieko  na vitalitu– polovica lyžičky kurkumy do 1,5 dcl teplého mlieka – piť 1-2x denne (možné pridať aj iné korenie napr. škorica, badián, muškátový orech, kardamón), prípadne pridať na noc namočené mandle a datle a pomixovať všetko spolu a vypiť ako teplý nutričný nápoj na raňajky

- odvar na zdravé trávenie: semiačka koriandra, rímskej rasce a fenikla – polievková lyžica z každého, povariť povariť spolu 5 min.  piť teplé celý deň, najmä po jedle

- podpora trávenia - V mažiari pripraviť pastu z cesnaku, čerstvého zázvoru, čerstvej alebo sušenej kurkumy a matových listov a zjesť jednu lyžičku pre jedlami

- podpora trávenia - Zmiešať jednu lyžičku mletého ajwanu s 1.5 dcl teplej vody a vypiť pred hlavnými jedlami

- pite teplú vodu počas celého dňa – ma jemné detoxikačné účinky, pôsobí ako jemná vnútorná škrabka. Pitie ju po dúškoch.

- denné užívanie ajurvédskeho všelieku Triphala -  obsahuje široké spektrum antioxidantov a bioflavonoidov (vitamíny podporujúce odolnosť bunkových stien proti prenikaniu škodlivých látok v podobe voľných radikálov) a silnú koncentráciu životne dôležitých esenciálnych aminokyselín. Je bohatá na množstvo minerálnych látok a vitamínov ako je vápnik, železo, fosfor, karotén, vitamín B1, B2, obsahuje vysokú hladinu vitamínu C (cca 20x viac ako citrusové plody). Triphala posilňuje prirodzenú imunitu organizmu proti infekciám a napomáha pri zotavení po chorobe. Pomáha udržiavať zdravý zažívací systém. Čistí a omladzuje organizmus.

----

Veľmi nápomocná je aj aromaterapia. Pomáha nielen pri liečbe fyzických ochorení, ale aj emociálnych a spirituálnych. Pomáha pri meditácii, udržiavaní zdravia, prevencii pred ochoreniami, rejuvenizácii a dlhovekosti. Mnohé aroma oleje posilňujú imunitný systém, ojas, pomáhajú liečiť chronickú horúčku, infekcie a prenášatelné ochorenia. Čistia myseľ a otvárajú kanály, čakry, čistia a posilňujú auru. Čistia vzduch od patogénov, odstraňujú negatívne emócie, budujú sattvu v mysli, čistotu a jasnosť mysle. Aroma oleje obsahujú koncentrovanú kozmickú pranu absorbovanú rastlinami, ktorou nás vyživujú a energetizujú. Esenciou každého liečenia je zvyšenie prány, pozitívnej životnej energie.

V súčasnosti sú na trhu dostupné kvalitné esenciálne aróma oleje, venujte tejto oblasti pozornosť a vyberte si tie, ktoré s vami najviac rezonujú. Aromaterpia sa odporúča najmä vo inhalácie vo forme pálenia vonných tyčiniek, osviežovanie vzduchu difuzérmi alebo aroma olejmi. Vysoko koncentrované oleje sa nesmú aplikovať priamo na sliznicu ani na pokožku, takisto nie je vhodné piť essenciálne oleje riedené vo vode alebo napoji. Najvhodnejšie je externé použitie.

Domáce lieky a procedúry v prípade symptómov nádchy a chrípky:

Ak sa objaví nádcha, suchý kašeľ alebo škrabanie v krku:

Nádcha - naparovanie sa s kamilkami, čerstvou mätou alebo ajwanom. Pripadne pár kvapiek esenciálneho eukalyptového oleja nakvapkať do horúcej vody a naparovať sa 5-10 min. Následne aplikovať nasyam kvapky do nosa. Pitie Tulsi čaju alebo zázvorový čaju z čerstvého koreňa ráno nalačno.

Suchý kašeľ – klinčeky podrviť alebo použiť mleté klinčeky a zmiešať s medom – zmes užívať tri krát denne čajovú lyžičku. Žutie klinčeka počas dňa.

Vlhký kašeľ – polka čajovej lyžičky sušeného zázvora, štipka klinčeka, štipka škorice prevariť vo vode a vypiť. Množstvo je uvedené na jednu šálku.

Škrabanie v krku – kloktanie s horúcou vodou zmiešanou so štvrtkou lyžičky kurkumy a zrnkom soli.

Všeobecné liečivo počas nádchy a chrípky - nastrúhať čerstvý koreň zázvoru, pridať šťavu z citróna alebo limetky a domáci med. Zmiešať na kašu, prípadne pridať guličky propolisu. Užívať niekoľko krát denne po lyžičkách.

Počas zvýšenej teploty - podrviť horčičné semienka, použiť cca 1/8 čajovej lyžičky (0,75 gr) s medom, 2-4 krát  denne, každé 4 - 6 hodiny.

Prejavený vírus a horúčka - 1 lyzička Neemu  a 1 lyžička Guduchi, povariť vo vode cca 5 min a vypiť teplé. Užívať min. tri krát denne nalačno. Pridať užívanie vitamícu C – Amalaki. Neem čistí krv, je to prírodné antibiotikum, antivirotikum, antipyretikum, antiseptikum. Guduchi je antivirotikum, imunomodulátor, má protizápalové rejuvenizačné účinky, ničí toxíny v tele.

Na zníženie zápalu a infekcie v tele - dužina z čerstvej aloe, alebo aloe vera gel, lyžička kurkumy, polka lyžičky prášku Neemu, polka lyžičky Tulsi. Zmixovať s vodou, pridať jaggery alebo med a vypiť 2x denne hodinu pred jedlom.

Bolesti hlavy – vyrobiť pastu so zázvorového prášku a vody a aplikovať na čelo.

Bolesti zubov – aplikovať tri kvapky klinčekového oleja na vatu a potrieť na postihnutý zub.

Bolesti uší – nakvapkať klinčekový olej na vatu a vložiť vatu o ucha.

Pálenie v očiach – nakvapkať ružovú vodu do očí, al. urobiť výplach s odvarom z koriandrových semien, príp. odvar z triphaly, príp. použiť šťavu z čerstvej aloe vera rastlinky, plátky poloziť na zatvorené horné viečka a relax min. 10-15 min.

Hnačka -  zmiešať rovnaké množstvo bieleho (domáceho) jogurtu s vodou, pridať čerstvý zázvor. Vypiť. Alebo vypite čiernu kávu spolu s odšťaveným citrónom.

Zápcha – čaj zo senny, alebo šálka teplého mlieka s lyžicou ricínového oleja alebo šálka teplého mlieka s lyžicou ghí, alebo šálka zázvorového oleja s lyžicou ricínového oleja. Vyššia dávka triphaly


Ajurvédske procedúry na podporu imunity:

Nasyam - je to jednoduchá procedúra, ktorú zvládnete aj v domácich podmienkach. Čistí a tonizuje nosné dierky a dutiny. Je to procedúra prínosná pre celkovú imunitu, zdravie, takisto ako prevencia ochorení v oblasti hlavy a krku. Pomáha vyčistiť a vyživiť dutiny, zmierňuje akútne a chronické sínusové problémy ako sú  alergie, suché nosné dutiny, bolesti hlavy, migrénu, nespavosť vypadávanie vlasov, posilňuje nervový systém, zabraňuje vstupu patogénov do dýchacieho systému.

Neti pot – jednoduchá a veľmi efektívna procedúra, čistenie nosných dierok a priechodov prelievaným jemne solenej vody z pravej do ľavej a následne z ľavej do pravej nosnej dierky, zvyškovú vodu treba poriadne vyfúkať (podobne ako pri kapala bhati pranajáme, najprv jednu a potom druhú dierku), aby nezostala v ušiach. Roztok si pripravíte – malá štipka himal. soli na pol litra, roztok by nemal štípať, ak štípe, dali ste veľa soli.

Oil pulling - prelievanie oleja v ústnej dutine – polievková lyžica kokosového alebo sezamového oleja prelievať 2-3 minúty v ústnej dutine a vypľuť následne. Vypláchnuť s čistou teplou vodou.

Čistenie jazyka so škrabkou každé ráno pre umývaním zubov pomáha odstraňovať naakumulovaný odpad z tráviacich procesov. Jazyk je zrkadlom akumulácie toxínov v organizme.

Abhyangam – olejová masáž celého tela,  zvyšuje produkciu bielych krviniek a protilátok, ktoré zabezpečujú zvýšenú ochranu proti vírusom a chorobám, vyživuje tkanivá, kĺby, spomaľuje proces starnutia a dodáva mu vitalitu, priaznivo pôsobí na psychiku

Shirodhara - Shirodhara sa v ájurvéde sa považuje za omladzovaciu a prečisťovaciu procedúru a má veľký význam ako prevencia mnohých ochorení. Dôsledkom pôsobenia oleja sa z organizmu vylučujú nahromadené toxíny a zároveň dodávajú živiny pre telo a myseľ. Shirodhara posilňuje organizmus, omladzuje, spomaľuje starnutie, predlžuje vek. Pomáha pri liečbe ochorení hrdla, očí, uší, nosa, podporuje krvný obeh, zlepšuje pamäť, vyživuje vlasy a vlasovú pokožku, spomaľuje šedivenie, podporuje rast vlasov, omladzuje pokožku. Je jednou z najúčinnejších metód pri odstraňovaní stresu a napätia, lieči migrény, bolesti hlavy a krčnej chrbtice, pomáha pri nervových poruchách, odstraňuje úzkosť, strach, pomáha v liečbe nespavosti.

Swedanam – bylinná sauna – detoxikuje organizmus, čistí póry a pokožku.

Prehľad ajur. procedúr  tu 
Prehľad ajur. medicín tu